wczytywanie strony

Pielęgnacja drzwi drewnianych

Aby jak najdłużej cieszyć się użytkowaniem naszych dębowych drzwi zewnętrznych, należy pamiętać o okresowej pielęgnacji powłoki drzwi. Drewno – nasz ulubiony, naturalny materiał – posiada szereg zalet, z których najbardziej oczywistą jest wytrzymałość. Miłe w dotyku, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych drewno nie ulega odkształceniom, dzięki czemu użytkowanie naszych dębowych drzwi zewnętrznych jest bezproblemowe niezależnie od pory roku. Drewniane drzwi można również szybko naprawić w przypadku niewielkiego uszkodzenia mechanicznego, zmienić ich kolor czy łatwo wymienić uszkodzoną szybę.

Trzeba pamiętać o tym, że jedynie odpowiednia pielęgnacja oraz konserwacja pozwolą cieszyć się pięknym wyglądem drzwi. Oczywiście są one fabrycznie zabezpieczone przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, wiatr czy deszcz. Ważne jest jednak to, żeby regularnie sprawdzać stan powłoki olejowej i poddawać całość pielęgnacji, co zostało opisane poniżej.

INSTRUKCJA OKRESOWEJ PIELĘGNACJI DĘBOWYCH DRZWI ZEWNĘTRZNYCH FIRMY PARMAX:

Drzwi, których stałeś się szczęśliwym posiadaczem, na etapie produkcyjnym zostały przygotowane do użytkowania przez okres 1 roku bez konieczności przeprowadzania dodatkowych zabiegów.
Po około 1 roku użytkowania drzwi zalecamy okresową pielęgnację olejowanej powierzchni dębowych drzwi zewnętrznych lazurą olejną do pielęgnacji drewna.

Opis produktu:

Dekoracyjna, jedwabiście matowa powłoka na bazie naturalnych olejów do ochrony drewna narażonego na niekorzystne warunki atmosferyczne (promieniowanie UV, wilgoć, mróz). Ta mikroporowata powłoka pozwala drewnu swobodnie oddychać, redukując pęcznienie i kurczenie się. Dzięki temu nie pęka, nie wybrzusza się i nie odpryskuje. Powłoka jest hydrofobowa i odporna na działanie negatywnych czynników pogodowych. Zawiera aktywne składniki chroniące ją przed atakiem pleśni, alg i grzybów. Sprawdza się również w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Nadaje się w sam raz do ochrony zarówno naszych klasycznych dębowych drzwi zewnętrznych, jak i tych wykonanych z egzotycznych rodzajów drewna dostępnych w ofercie PARMAX.
Przygotowanie powierzchni:
Powierzchnia drzwi musi być czysta, sucha i bez śladów zmrożenia (maks 20% wilgotności). Lazura olejna jest gotowa bezpośrednio do użycia, nie należy jej rozcieńczać. Dokładnie zamieszać. Stare, porowate powłoki należy dokładnie oczyścić z zabrudzeń. Jeżeli nie ma możliwości usunięcia zabrudzeń poprzez czyszczenie, wówczas powierzchnię należy zeszlifować papierem ściernym o granulacji 200-250 (zmatowić). Następnie całą powierzchnię należy odpylić i oczyścić z pozostałości brudu. Powierzchnia przygotowana do olejowania powinna być czysta i sucha. Efekt końcowy zależy między innymi od właściwości drewna, dlatego przed malowaniem każdorazowo zaleca się wykonanie próby.

Metody aplikacji:

Środek nakładać cienką warstwą, na czystym i suchym drewnie, zgodnie z kierunkiem słojów drewna, równomiernie, przy pomocy pędzla do olejów lub wałka z mikrofazy. Następnie pozostawić do wyschnięcia na 4–6 godzin. Po tym czasie nanieść drugą warstwę. W celu renowacji wystarczy nanieść 1 powłokę na dokładnie oczyszczoną powierzchnię. W celu uzyskania bardziej matowego wyglądu nałożoną warstwę oleju należy ściągnąć suchą szmatką, tym samym ściągając nadmiar oleju.

Czas schnięcia:

Ok. 12 godzin w normalnych warunkach (23°C, 50% wilgotności powietrza). Przy niskich temperaturach i/lub wysokiej wilgotności powietrza, czas schnięcia może się wydłużyć.

Mapa strony